Ako vybrať pánsku mikinu?

Pánska mikina skvele poslúži v zime ako prostredná vrstva medzi bundou a funkčným trikom či rolákom, rovnako tak si ju však môžete zabaliť samostatne na outdoorový výlet alebo tréning. V ponuke nájdete aj elegantné a štýlové modely určené skôr do mesta a spoločenské akcie. Pri výbere sa riaďte predovšetkým vlastným vkusom. Nezabudnite sa pritom zamerať aj na materiál a iné funkčné prvky.

Pri výbere mikiny nezabudnite skontrolovať materiál a funkčné prvky

Otázky na začiatok

Kam budete mikinu nosiť?

Aj keď vám bude mikina väčšinou slúžiť k viacerým účelom, mali by ste si premyslieť, kde ju najčastejšie budete nosiť a podľa toho vybrať jej štýl. Casual mikiny budú pravdepodobne najpohodlnejším kúskom vášho šatníka. Skvele sa hodia na nenáročné vonkajšie aktivity, voľnočasové podujatia aj pohyb po meste. Ďalšiu veľkú položku predstavujú športové mikiny, ktoré sa ďalej delia podľa druhu športu na turistické, lyžiarske alebo napríklad univerzálne tréningové. Mikiny si však nemusíte odopierať ani v práci či na iných formálnejších akciách. Vyberajte z elegantných modelov väčšinou v tzv. crewneck variante s okrúhlym výstrihom bez kapucne a zapínania.

Na aké obdobie

Ďalším pomocníkom pri výbere môže byť ročné obdobie. Hľadáte dostatočne teplú mikinu na zimu napríklad na lyže, alebo naopak univerzálne celoročné prevedenie, ktoré znosíte v zime pod bundu a v lete ako hlavnú vrchnú vrstvu? Okrem materiálov, ktoré sú v týchto prípadoch pre výber kľúčové, sa môžete zamerať aj na samotný strih. Letné varianty ozvláštnia napríklad mikiny s krátkym a ¾ rukávom, na jeseň uvítate modely s vyšším stojačikom.

Na čo sa zamerať

Materiál

O tom, ako sa budete v mikine cítiť, rozhoduje predovšetkým materiál. Mikiny bývajú vyrobené prevažne zo zmesi niekoľkých materiálov. Čím viac polyesteru daný kúsok obsahuje, tým bude pravdepodobne teplejší. Letné modely sú zas tvorené viac priedušnou bavlnou či bambusovými vláknami.

Bavlna

Príjemné bavlnené mikiny vynikajú vysokou savosťou, pevnosťou a zároveň mäkkosťou, vďaka ktorej sú ideálne pre celoročné nosenie. Dobre sa udržujú, avšak pri príliš častom praní môžu žmolkovatieť, tiež z toho dôvodu bývajú doplňované syntetickými materiálmi. Tie navyše z mikiny lepšie odvádzajú prípadnú vlhkosť. V posledných rokoch sa môžete tiež stretnúť s Bio bavlnou (organickou bavlnou), ktorá sa pestuje bez použitia chemikálií, čím je vhodná pre citlivú pokožku a alergikov.

Bavlnené mikiny sú obľúbené pre svoju mäkkosť

Polyester

Na outdoor a zimné obdobie sa najlepšie hodí polyesterové prevedenie, ktoré je výnimočné pre svoju schopnosť odvádzať vlhkosť. Tieto mikiny často nájdete v prímesi s bavlnou či elastanom. Rýchloschnúci syntetický materiál sa dobre udržiava a vykazuje dobré termoizolačné vlastnosti. Okrem klasického polyesteru existuje tiež recyklovaná verzia, ktorá sa vyrába z PET fliaš a ďalšieho polyesterového odpadu. Na výrobu sa pritom použije zhruba o 90 % menej vody ako na výrobu klasického polyesteru.

O zateplení a miere odolnosti rozhoduje aj gramáž. Bežné mikiny sa pohybujú okolo 240-280 g/m2, na náročnejšie aktivity siahnite po silnejších kúskoch od 290 g/m2.

Tiež známe flísky sú vyrobené zo 100 % polyesteru. Fleecové mikiny sú dostatočne priedušné a zároveň dobre izolujú teplo. Sú príjemné na dotyk a skvele sa hodia na cestovanie vďaka nízkej hmotnosti. Oproti ostatným syntetickým materiálom sú však menej odolné a rýchlejšie sa žmolkujú.

Nylon

Odolné mikiny s prímesou nylonu (polyamidu 6.6) vynikajú vodeodpudivosťou a zvýšenou ochranou pred nepriaznivým počasím. Pevný, pritom pružný materiál rýchlo schne a všeobecne vykazuje podobné vlastnosti ako polyester.

Merino

Vlnené mikiny vyrobené z merino materiálu sú mäkké na dotyk, neškrabú, sú odolné voči pachom a perfektne zahrejú. Merino je tvorené ovčou vlnou, ktorá vyniká termoizolačnými schopnosťami, ktoré sa skvele prispôsobia akémukoľvek počasiu. Pružný materiál dokáže vstrebať vlhkosť až do 30 % svojej hmotnosti. Po navlhnutí však oťažie a nejakú dobu trvá, než opäť uschne. Pri nákupe vlnenej bundy dbajte na správnu údržbu, používanie šetrného pracieho programu na 30 °C a špeciálneho pracieho prostriedku.

O pevnosti a zateplení rozhoduje tiež gramáž mikiny

Strih

Mikiny môžno ďalej rozdeľovať podľa typu výstrihu, rozvrhnutia vreciek, či kapucne. Modely s kapucňou sú obvykle vhodnejšie na voľnočasové aktivity. K tomu je prispôsobený celkový voľnejší strih. Pokiaľ má táto mikina tunelové vrecko na bruchu, nazýva sa klokanka. Stretnúť sa ďalej môžete s označením hoodie poukazujúce na priestrannú kapucňu väčšinou nastaviteľnú pomocou prevlečeného motúza. Formálnejšie mikiny bez kapucne s okrúhlym výstrihom môžu v prípade crewneck variantu pripomínať spoločenský svetrík. Takýto model nemá zapínanie a väčšinou ani vrecká. Športovejšie verzie môžu byť opatrené rolákovým výstrihom chrániacim krk pred prechladnutím počas vonkajších aktivít či golierovým prevedením bez kapucne.

Špeciálne vlastnosti a doplnky

  • Funkčné bundy - väčšina outdoorových búnd je vybavená špeciálnou povrchovou aj vnútornou úpravou, aby dobre odolávali poveternostným podmienkam aj poteniu. Tieto bundy môžu byť doplnené o membrány zaisťujúce nepremokavosť a priedušnosť.
  • 3D pletenina - špeciálne výstupky, ktoré dobre izolujú a podobne ako fleece zadržujú teplo vo vnútri
  • YKK zipsy - funkčné certifikované zipsy, ktoré podporia vyššiu odolnosť mikiny
  • Očká na palec - skvele chráni zápästie pred zimou a vetrom
  • Podlepené švy - predchádzajú prevlhnutiu a podporia vodeodolnú úpravu
  • Reflexné prvky - bezpečnostný prvok zvyšujúci viditeľnosť chodca či bežca
  • Zipsy v podpazuší - bundy môžu byť opatrené zipsami v podpazuší alebo priedušnejšou látkou slúžiacou k odvodu vlhkosti z tela
Funkčné mikiny by mali slúžiť predovšetkým ako termoregulačná vrstva počas športovania a vonkajších aktivít

Vzor a farby

Ak vyberáte mikinu do mesta, zamerajte sa na svoj štýl a dobrú kombinovateľnosť s ostatnými kúskami šatníka. K džínsom sa hodí takmer akákoľvek farebná kombinácia a vzory. Muži väčšinou volia striedmejšie farby a jednoduché jednofarebné prevedenie. Klasikou je čierna mikina bez potlače, alebo s logom značky. Výraznejšie prvky môžu mať športové mikiny, u ktorých napríklad svietivejšia zelená plní zároveň ľahko reflexnú funkciu. Okrem farieb sa môžete zamerať aj na vzorovanie. Outdoor klasikou je maskáčová mikina v šedozelenom tóne, ale aj kockované modely.

Ako vybrať veľkosť

Pri zvažovaní, akú veľkosť vybrať, sa nespoliehajte len na svoj odhad. Väčšina značiek používa vlastné veľkostné tabuľky, ktoré sa vždy nemusia bezo zvyšku vzájomne zhodovať. Preto si pred nákupom zmerajte vaše miery, podľa ktorých spoľahlivo vyberiete padnúci model.

Rukáv mikiny by mal ideálne siahať k hornému kĺbu palca. Cez hrudník by mal byť model jemne pružný a príliš neobopínať.

Jednoduchým pomocníkom k zmeraniu hodnôt bude krajčírsky meter. K výslednej hodnote pripočítajte menšiu rezervu, pretože sa predpokladá, že pod mikinou budete väčšinou nosiť ešte aspoň jednu vrstvu. Ak krajčírsky meter nemáte, môžete si poradiť s obyčajným metrom a povrázkom. Tam, kde sa povrázok stretne so svojím koncom, urobte značku a vzdialenosť zmerajte. Ak máte doma inú padnúcu mikinu, môžete hodnoty premerať na nej. Nižšie nájdete orientačnú veľkostnú tabuľku, ktorá sa však naprieč značkami a výrobcami môže líšiť.

Veľkosť EU číslovanie Obvod hrudníku (cm) Obvod pásu (cm) Dĺžka rukávu (cm)
XS 44 do 88 73 78–81
S 46 88–96 73–81 81–83
M 48–50 96–104 81–89 83–86
L 52–54 104–112 89–97 86–88
XL 56–58 112–124 97–109 88–91
XXL 60–62 124–136 109–121 91–93
3XL 64–66 136–148 121–133 93–96

Údržba a pranie

Pri praní aj ďalšej údržbe sa predovšetkým riaďte informáciami na ceduľke. Každá mikina znesie inú teplotu aj zaobchádzanie. Funkčné modely je potrebné prať zvyčajne na šetrný program do 40 °C bez použitia aviváže. Tá by mohla narušiť štruktúru odevu a negatívne ovplyvniť jeho funkčnosť. Inak tomu bude u bavlnených mikín, ktorým aviváž naopak prospeje čo do mäkkosti a sviežosti. Nižšie nájdete 10 tipov, ako sa o mikiny starať a tak predlžovať ich životnosť.

Pred praním nezabudnite vyprázdniť vrecká
  1. Merino mikiny častejšie vetrajte na vzduchu, perte čo najnižšej teplote, či ručne. Pri sušení ich nedávajte priamo na zdroj tepla, pretože sa vlna môže zrážať.
  2. Fleecové mikiny perte pravidelne pri spozorovaní stôp prachu alebo mastnoty. Tie narúšajú celkovú funkčnosť materiálu.
  3. Mikiny nevešajte na ramienka. Po čase by mali vytlačené ryhy na ramenách.
  4. Pri skladaní do skrine na seba vrstvite maximálne 5 mikín. Odevy sa tak zbytočne nezaťažujú.
  5. Na sušiaku rozložte mikinu na väčšiu plochu, aby si udržala svoj tvar.
  6. Výrazné farby nesušte na priamom slnku. Mohlo by dôjsť k ich vyblednutiu.
  7. Modely so zipsom perte vždy zapnuté.
  8. Pri žehlení dajte pozor na potlač. Oblečenie s obrázkami či potlačou žehlite cez inú látku.
  9. Veľmi zašpinené kúsky predperte v ruke a nechajte pôsobiť prací gél či odstraňovač škvŕn aspoň 20 minút.
  10. Pred praním nezabudnite vyprázdniť vrecká.